Jedním z nejoblíbenějších jevů, které lidé rádi pozorují, jsou mimo duhy i padající hvězdy. Tento jev se objevuje jen vzácně, nejčastěji však v srpnu. Jejich zvýšený výskyt v této době se obvykle nazývá Perseidy. S padajícími hvězdami je spojena i pověra, že pokud si při jejím spatření něco přejeme, vyplní se to. Avšak pokud odhodíme závoj romantiky, čím je vlastně tento astronomický jev způsoben? Na co se to vlastně díváme?
Jednoduše řečeno, jde o průchod malých meteoritů atmosférou. Samozřejmě meteority má většina z nás spojeny s vyhynutím dinosaurů, případně i lidstva (díky katastrofickým filmům, ve kterých právě on zasáhne zemi), avšak skutečnost, jak už tomu tak bývá, není až tak nebezpečná.
Je dobré si uvědomit, že naše planeta je zasahována mnoha vesmírnými částicemi denně. My z nich vidíme pouze ty větší coby padající hvězdy. Ovšem ačkoliv mají poněkud větší průměr, stále jsou tak malé, že shoří již v atmosféře. I to je koneckonců důvod, proč vždy najednou zhasnou. Samozřejmě z některých dopadnou na zem zbytky, avšak těch je opravdu jen málo, a navíc jsou skutečně malé. Úlomky meteoritu však představují cenný nález například pro hledače kovů – jsou snadno nalezeny detektory, neboť obsahují velké množství železa.
Proč jich je ale nejvíce právě v srpnu? Jednoduše proto, že právě v této době prochází naše planeta pásem, kde se „kosmické kameny“ vyskytují nejvíce. A naše gravitace si je zkrátka přitáhne. Není však čeho se bát – v této oblasti nejsou žádné asteroidy tak velké, aby nás mohly ohrozit.
Rozhodně tedy můžeme každý srpen bez obav pozorovat vesmírnou podívanou a následně zkoušet štěstí, jestli nenajdeme nějaký úlomek kosmického návštěvníka. Také nám toto vědomí může pomoci pochopit, jak malá je na kosmické škále naše planeta, a jak je křehká.Ačkoliv nám tedy nemohou splnit přání, rozhodně se stále jedná o zajímavý fenomén, který by měl alespoň jednou vidět každý z nás.