style=“margin:0cm 0cm 8pt“>Altány byly již v dávné minulosti považovány za prostředí, kde lidé rozjímali, odpočívali a trávili mnoho času v teplém období roku. Na altán si málokdo vzpomene v prosinci nebo v lednu, kdy se venku pohybujeme jen v omezeném časovém úseku, a to většinou účelově za nákupy, případně na kratší zdravotní procházky. Ale jakmile se oteplí a slunce již hřeje mnohem intenzivněji, láká nás to ven a posezení pod altánem je pro tyto účely ideální.
Nespornou výhodou altánů je možnost umístit je do prostředí, kde se cítíme dobře, a odkud máme kolem sebe pěkný rozhled. Můžeme odtud pozorovat přírodu, zejména ptactvo, hmyz a drobné hlodavce, např. veverky, v blízkosti altánu se také nabízí postavit ptačí budku nebo krmítko a mít odtud na dohled zajímavou scenérii, která dokáže nahradit i televizní program. Ostatně samotný pobyt pod altánem je sám o sobě kreativní a mnohdy zjistíme, že ani tu televizi nepotřebujeme sledovat. Proč pozorovat cizí kreativitu a tvorbu, když si můžeme vytvářet prostředí kolem sebe přesně podle své vlastní vize a fantazie?
Výtvarná činnost v altánech
Zahradní dřevěné altány byly již před staletími inspirativním prostředím pro umělecky založené jedince, kteří se v jejich blízkosti věnovali výtvarnému umění nebo sochařství a můžete toho využít i vy. Obklopení altánů přírodním živlem, stromy a keři, skalničkami a kvetoucími záhony gerber, kopretin, macešek, růží nebo slunečnic dodává člověku spoustu energie a je to pro každou citlivou duši vodítkem pro poklidné trávení volného času. A možná, že i vás to inspiruje k tomu, brát si do altánu pracovní nástroje a vyměnit jej za psací stůl či dílenskou pracovní desku. Můžete tu šít a vyšívat, pracovat s keramikou, zhotovovat výrobky ze dřeva a mimo jiné si tamní prostor můžete užít i s dětmi pro hraní her nebo pro sestavování stavebnic.