V lidském životě jsou jak doby, kdy se daří všechno, na co člověk jenom sáhne, tak i doby, kdy člověka provází třeba i jenom jeden neúspěch za druhým. A je logické, že kdyby to šlo, měli by lidé raději spokojený než neúspěšný život. Protože si nikdo nechce svoji situaci komplikovat a nechce zažívat to, co je mu nepříjemné.
A když na člověka dolehne finanční tíseň, je to právě jeden z těch případů, kterým se každý raději vyhne. Pochopitelně tehdy, když to jde. Jenže ono to někdy nejde. Každý si přeje žít v dostatku, jenže ani ti, kdo se skutečně snaží, ho nemají zaručený. Ani ti nejpracovitější z nás si nemohou být jisti tím, že budou uchráněni finanční tísně, že neskončí na nule nebo dokonce v dluzích. Protože příjmy nejednou neodpovídají potřebám, jsou nízké a třeba i nižší než suma potřebná k přežívání.
A co si počít, pokud na někoho dolehnou těžké časy, v nichž dotyčný není schopen financovat ani to, bez čeho se nelze obejít? Pokud to jde, bere si podobný člověk půjčku. Tou se přece, jak je známo, dají zaplatit momentálně nezvladatelné výdaje, a sama tato půjčka se pak svému poskytovateli vrátí z budoucích dlužníkových příjmů.
Ovšem právě kvůli nutnosti splácení se často stává, že lidem někde půjčku nedají. Protože splácení musí být jisté, aby se sami poskytovatelé půjček uživili a nedostali se do postavení těch, jimž jsou půjčky k jejich přežití potřeba, a když někdo ze žadatelů nevypadá na to, že by byl schopný nebo ochotný půjčené peníze vrátit, už preventivně raději nic nedostane. A ať si to zvládá, jak chce.
A pak je často tou poslední nadějí americká hypotéka bez registru. Protože u té se ručí za splácení zástavou nemovitosti, a když zájemce o poskytnutí finanční pomoci nemovitost do zástavy dá, dává záruku, že nebankovní společnost o své peníze určitě nepřijde. A je logické, že pak je tu jistá i ochota takovému žadateli půjčit. A to i za ideálních podmínek.