Jedním z nejprapodivnějších zvířat, žijících pod hladinou oceánu, je Žralok šotek. Tento vzácná, v hlubokém moři žijící živá fosilie, vypadá stejně jako před miliony let. Tento pomalý plavec žije v hloubce 1300 m a své kořisti přepadává ze zálohy. Hlubokomořský korýš Batynomus velký, který dosahuje půlmetrové délky, je považován mezi stejnonožci za velikána. Zdržuje se především ve vodách Atlantického oceánu. V hloubce 1000 m. Je úplně bezbarvý a žije v naprosté tmě. Mořská kráva je přezdíváno Dugongovi indickému. Vodní savec, vážící až jednu tunu a dorůstající do délky čtyř metrů. Živí se mořskou trávou a chaluhami. Které spásá pomocí zrohovatělými částmi čelistí. Jako Vetřelec vypadá i další obratlovec – Mihule, žijící jak ve sladkovodní, tak mořské vodě. Jsou parazitické. Přísavkou se zavrtávají do těla vodních živočichů a sají jejich tělesné tekutiny.
To, že kuskus není jenom jídlo, dokazuje neobvykle vypadající australský vačnatec Kuskus. Žije ve volné přírodě a živí se především větvičkami okolních keřů, či jejich plody, ptačími vajíčky a hmyzem. Většina těchto vačnatců si oblíbila život v korunách stromů. Což jim umožňují dobře vyvinuté drápy. A první dva prsty na předních končetinách. Které směřují proti těm ostatním. Mezi nejzajímavější primáty, o kterých se málokdo dozví, jsou nejmenší afričtí Talapoini. Je to druh kočkodána, který žije v centru tohoto kontinentu. Váží okolo jednoho kilogramu a jeho výška je okolo třiceti centimetrů.
A stejnou délku má i jeho ocas. Kormidlo, které mu slouží k přežití v mokřadech či pobřežních oblastech řek. Živí se nejen výhonky rostlin. Ale i drobnými živočichy. Velmi neobvyklá je rovněž zemní veverka Burunduk. Tato roztomilá zvířátko lze dokonce i ochočit. Jejím domovem jsou severské státy. Od Finska, přes Rusko až po Japonsko . Hnědošedá srst s pěti pruhy je jejich poznávací znamení. Tato sice vzrůstem malá zvířátka jsou nesmírně inteligentní. Zvídavá a mrštná. Obývají především lesy jehličnaté. Ale najdeme je i v těch smíšených, na pláních a horách s nižšími dřevinami. Kde si během léta tvoří zásobu na zimu. Kterou tráví ve vyhrabaných hnízdech s komůrkami.