Ještěrky si často lidé pletou s hady. Stejně jako oni sice patří do skupiny beznohých plazů. Na naší planetě jich žije okolo dvou set druhů, z nichž nejvíce rozšířené jsou iberské. Beznohé ještěrky sice jako hadi vypadají, ale mezi jedovaté tvory nepatří. Aby si je lidé nepletli, je potřeba vědět, že ještěři mají oční víčka a při setkání s vámi zamrkají. Oproti hadům mají otvor na hlavě, kterým vnímají zvuky z okolí, kdežto hadi se spoléhají při přemísťování z místa na místo na vibrace. A protože se živí drobným hmyzem a živočichy nemohou tak široce otevírat čelisti jako hadi. Kteří jsou schopni ulovit i velkou kořist. Pohyb těchto zvířat je umožněn množstvím šupin, kterými jsou jejich těla porostlá. A tím, že svaly na ně vyvíjejí tlak, čímž je přitlačí k zemi, jim je umožněn pohyb.
Bez nohou se rovněž pohybují žížaly. Živočich, který nejenže nemá nohy, ale i ani ruce, kosti a oči. Jsou to plaziví hermafroditi, plazící se pomocí štětinek, které zároveň zabraňují jejich nechtěnému klouzání. Tím, že žijí pod zemí, zvládnou i uchopit při pohybu půdu. Bezobratlí živočichové jako jsou měkkýši, jichž je na světě velké množství druhů, nemají rovněž kromě nohou ani kosti, ani páteř. V čeledi chobotnicovitých jsou především tvorové, kteří žijí ve vlhkém prostředí. Ať už ve sladkých vodách řek či ve slaných v mořích a oceánech. Mezi nejznámějšími jsou mlži, šneci, slávky, chobotnice, škeble či sépie. Mnozí z nich je vyzbrojeno chapadly a někteří ochrannou schránkou.
Ploutvonožci sice vypadají, jakoby by nohy měli, ale nemají. Tuleni, mroži a lachtani používají ke svému pohybu ploutve. Přestože se převážně pohybují ve vodě, dokážou to i na souši. Obzvláště tuleni jsou schopni se předními ploutvemi dostat na břeh. Ryby jsou vodní živočichové, které tím, že mají páteř, jsou zařazeny mezi obratlovce. Tím že žijí výhradně ve vodě, ani nohy nepotřebují. Ploutvemi, kterými manévrují svoje těla, se pohybují nejen v řekách a rybnících. Největší množství jich žije v mořích. I na dnech oceánů. V místech, která jsou v takových hloubkách, že ani mnohdy ještě nebyly zdokumentovány vědeckými pracovníky.